fallback

Руските амбиции за лидерство и на пазара на LNG стават все по-реални

Страната напредва с реализирането на нови два проекта, които при пълен капацитет ще могат да удвоят износа на втечнен природен газ

14:55 | 06.09.19 г. 40
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Русия се приближава с една стъпка по-близо до превръщането си във водещ играч на глобалния пазар на втечнен природен газ (LNG). Това става факт, след като две от най-големите ѝ енергийни компании напредват все повече с плановете си да изнасят гориво от някои от най-отдалечените кътчета на страната, посочва Bloomberg.

Държавният гигант „Роснефт“ обяви в четвъртък, че планира, заедно със свои партньори от проекта „Сахалин-1“, да построи централа за износ на LNG в източния пристанищен град Де-Кастри. Междувременно компанията „Новатек“ - най-големият производител на втечнен природен газ в страната, даде окончателно зелена светлина на инвестицията си за 21 млрд. долара за строежа на LNG терминал „Арктик-2“ в Обския залив, край бреговете на Западен Сибир.

Природният газ се очаква да се превърне в най-бързо разрастващия се пазар на изкопаеми горива до 2040 г., като все по-често ще бъде пренасян в течна форма, показват проучвания на Международната агенция по енергетика. Китай, Индия и други развиващи се държави планират да увеличат вноса в опит да направят енергията и електричеството по-достъпно за своето население, като в същото време ограничат ефектите от замърсяването при използването на въглища и нефт.

Общо двата проекта ще могат да изнасят около 26 млн. тона втечнен природен газ на година, което ще удвои настоящия руски капацитет. Русия вече е най-големият световен износител на газ по тръби и вторият по големина износител на петрол с танкери. Разрастването на сегмента на LNG ще даде на руския президент Валдимир Путин по-голям лост за влияние върху глобалната икономика посредством значителните енергийни ресурси на страната.

русия

„След срива в цените на петрола през 2015 г. и огромното прибавяне на австралийски LNG големите играчи задържаха основните си инвестиции във втечнен природен газ – но това се променя сега. Глобалният пазар на LNG се очаква да достигне дефицит на доставки до 2023 г.“, посочва Фаузиа Марзуки, анализатор на BloombergNEF.

Русия, която държи 8% от глобалния пазар на втечнен природен газ, иска да увеличи дела си до 20% до 2035 г., за да може да влезе в лигата на най-големите износители, сред които Катар и Австралия. Сходни амбиции имат и САЩ, които също работят усилено за увеличаването на дела си от пазара на LNG.

Съобщението от четвъртък, направено в рамките на Източния икономически форум във Владивосток, подчертава това колко бързо страната постига напредък към своята цел. Първият завод за LNG в страната - „Сахалин-2“ на „Газпром“, отвори врати през 2009 г., а вторият - „Ямал“ на „Новатек“, работи едва от 2017 г.

Очаква се производството в новия завод „Арктик-2“ да започне до края на третото тримесечие на 2023 г., заяви главният изпълнителен директор на „Новатек“ Леонид Микелсон. След окончателното си завършване съоръжението ще може да произвежда 19,8 млн. тона втечнен природен газ годишно.

Главният изпълнителен директор на „Роснефт“ Игор Сечин не посочи график за начало на работата на новия LNG обект на компанията, която обаче по думите му ще може да произвежда около 6,2 млн. тона втечнен газ годишно.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:52 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още